POCUS چیست؟

 

تعریف POCUS سونوگرافی نقطه مراقبت چیست؟
اصطلاح اولتراسوند نقطه مراقبت Point of care ultrasound به سیستم های سونوگرافی پرتابلی اشاره دارد که امکان ارزیابی بیماران را بدون نیاز به حضور فیزیکی در بخش رادیولوژی فراهم می کند. ( تعدادی از شرکتهای سازنده ماشینهای سونوگرافی در این را گام برداشته اند ) به عبارت دیگر، یک تعریف خوب فناوری نقطه مراقبت این است که بگوییم POCUS دستگاه‌های سونوگرافی پرتابلی است که فرآیند تشخیصی برای رسیدگی به مشاهدات احتمالی پاتولوژیک خاص در کنار تخت بیمار را پوشش می‌دهد.
در یک بخش مراقبت های ویژه ، یا در آمبولانس بسیاری از پزشکان به این نتیجه رسیده اند که سونوگرافی POC، به دلیل قابلیت های خوب آن، به راحتی به عنوان مکمل ارزیابی فیزیکی عمل می کند.
تفاوت بین سونوگرافی سنتی و سونوگرافی POC؟:
مورد دوم به پزشک این امکان را می‌دهد که «تصویربرداری و تفسیر تصاویر را در محل مراقبت» انجام دهد. بهمین منظور خیلی سریع میتواند از این داده های تنظیم‌شده برای رسیدن به یک تشخیص سریع و قابل اعتماد استفاده کنند و گام‌های بعدی را در پیگیری درمان بیمار بردارد.

نمونه‌های عملی ارزیابی به کمک سونوگرافی POCUS که در شرایط اضطراری استفاده می‌شوند عبارتند از:

 

FAST: focused assessment with sonography for trauma
BLUE: bedside lung ultrasound in emergency
RADiUS: rapid assessment of dyspnea with ultrasound
RUSH: rapid ultrasound in shock
FEEL: focused echocardiography in emergency life support for cardiac arrest7
ACES: abdominal and cardiac evaluation with sonography in shock

 

هر متخصص اورژانس دارای پروتکل های سونوگرافی خاص و مجموعه مهارت های مورد نیاز برای رفع نیازهای بالینی خود خواهد بود؛ و با افزایش پایبندی به POCUS، انجمن های پزشکی به انتشار توصیه ها و دستورالعمل هایی برای استفاده از سونوگرافی نقطه مراقبت که به طور خاص همسو هستند. به عنوان مثال، انجمن پزشکی مراقبت های ویژه اخیرا دستورالعمل هایی را در مورد استفاده از سونوگرافی برای بیماران بدحال و اورژانسی منتشر کرده است.

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.