معرفی قابلیت ASiR در سی تی اسکن GE

معرفى قابلیت منحصر بفرد ASiR بر روى دستگاه هاى سى تى اسکن کمپانى جنرال الکتریک که منجر به حفظ کیفیت تصاویر ضمن کاهش قابل توجه میزان دز مى گردد و عمربالاتر تیوب را بدنبال دارد.

روش‌های بازسازی (reconstruction) مبتنی بر تکرار و یا Iterative تفاوتی کلی با روش های معمول تحت عنوان فیلتر بک پروجکشن یا FBP که در طول دهه ها گذشته در سی تی اسکن استفاده می شده دارند. در روش قدیمی FBP داده‌ها ابتدا فیلتر می‌شوند و سپس روی یک خط در امتداد مسیر پرتوها نگاشت می‌شوند تا تصویر تشکیل گردد. روشی بسیار ساده و سریع اما در کنترل نویز تا حد زیادی ضعیف.
در مقابل، بازسازی تصویر به روش تکرار، پیچیده‌تر و علمی تر است. این روش داده‌های تصویر را به روش تکراری از طریق الگوریتم‌های‌ بازسازی‌ آماری و روش‌های بازسازی جبری پردازش و محاسبه می‌کند به طوری که اطلاعات از دست رفته‌ی تصویر را با استفاده از یک سری حدس اولیه و اصلاح آن حدس و همچنین استفاده از داده‌های مجاور در همان تصویر بازیابی می کند. به طور معمول حدس اولیه از تصاویر آناتومیک قابل مقایسه از پایگاه داده‌ها‌ی مرجع استخراج می شود.
در مدل پیشرفته تر و پیچیده‌تری از این روش که در نوع خود انقلابی در بازسازی تصویر سی تی اسکن محسوب می شود، روش بازسازی تکراری تحت عنوان «روش تکراری بر پایه‌ی مدل» یا «MBIR» ارائه شده است که کمپانی GE از پیشتازان آن محسوب می شود که GE این محصول انقلابی را با نام تجاری ASiR-V به بازار روانه کرده است. کیفیت تصویر با این روش بازسازی به طور چشمگیری بهبود می‌یابد به نحوی که با ۸۲% دز کمتر میتوان به همان کنتراست و همان رزولوشن قبل رسید. به دلیل انجام محاسبات بسیار سنگین در این روش ، دستگاه سی تی اسکن نیازمند تجهیز به کامپیوترها و پردازشگر های فوق سریع است که بایست در حین خرید دستگاه در لیست اجزای آن قرار گیرد.

ارسالی شرکت تجهیزات پزشکی پیشرفته نماینده کمپانی GE

جهت مشاهده کامل مطلب به لینک زیر مراجعه کنید.

http://www.auntminnie.com/index.aspx?sec=ser&sub=def&pag=dis&ItemID=85888

5

درباره نویسنده این مطلب

صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه مدیریت تصویربرداری پزشکی

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.