تاثیر همه‌گیری کووید بر افزایش سرطان

همه‌گیری COVID-19 بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره را به‌ویژه در ماه‌ها و سال اول تغییر داد. از جمله تغییرات : کاهش استفاده از مراقبت های بهداشتی معمولی، مانند معاینات و غربالگری های معمول پزشکی بود . یافته‌های جدیدی که در JAMA Network Open در ۱۵ فوریه ۲۰۲۲ منتشر شد، این موضوع را تایید می‌کند. محققان مرکز سرطان مورس در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، تشخیص سرطان سینه و کولورکتال در مراحل اولیه و پایانی را در بیماران پیش از همه‌گیری یعنی ۲۰۱۹ و در سال ۲۰۲۰، اولین سال کامل همه‌گیری کووید-۱۹ بررسی و مقایسه کردند. در حالی که تعداد کل تشخیص‌ها در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تقریباً مشابه بود، تفاوت‌های قابل‌توجهی در درصد تشخیص‌های مرحله اول سرطان پستان در مقایسه با تشخیص‌های مرحله چهارم وجود داشت.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۹، ۶۳٫۹ درصد از بیماران تشخیص داده شده با گرید یک بیماری در مقایسه با ۵۱٫۳ درصد در سال ۲۰۲۰٫ برعکس، ۱٫۹ درصد از بیماران مبتلا به سرطان پستان گرید ۴ در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با ۶٫۲ درصد در سال ۲۰۲۰ تشخیص داده شدند.

در میان بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال مورد مطالعه، روندهای مشابهی مشاهده شد، اگرچه میزان آن تا حدودی کمتر از بیماران مبتلا به سرطان سینه بود. دکتر جید زیفی ژو، محقق بالینی در هماتولوژی و انکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، گفت: «بهرحال، این داده‌ها روند ادامه‌دار سرطان سینه را نشان می‌دهند. آنها نشان می‌دهند که نگرانی‌ها و عواقب ناشی از همه‌گیری،  برخی از بیماران را وادار کرده است تا مراقبت‌های بهداشتی معمول، مانند غربالگری یا ویزیت پزشک را که ممکن است تشخیص‌های اولیه را آشکار کند، به تأخیر بیندازند.»

کاترین آن گلد، MD، انکولوژیست پزشکی در مرکز سرطان مور و استاد پزشکی، نویسنده ارشد این مقاله گفت: غربالگری سرطان برای تشخیص زودهنگام سرطان، به ویژه در سرطان‌های کولورکتال و پستان که بسیاری از سرطان‌های مراحل اولیه قابل درمان و درمان هستند، بسیار مهم است.

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.