رویکرد جدید در فرایند اعتباربخشی

مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: نظام مراقبتی جدید در خصوص مدیریت پیشگیری از بروز خطاهای پزشکی به گونه ای تعریف شده است که ترس و واهمه گزارش دهی ها به عنوان گام اول از بین می رود، چرا که شرط ارتقای کیفیت، پذیرش اشتباه است‌ و در گام دوم با انجام تحلیل ریشه ای خطا، تلاش شود از بروز خطا و یا خطاهای مشابه پیشگیری شود.
به گزارش متدآنلاین، دکتر علیرضا عسگری در پنجمین کنگره تخصصی و دومین کنگره بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات گفت: امروزه فرآیند اعتباربخشی رویکردی جدیدی به خود گرفته و به شکل ممیزی های سالیانه و بازدیدهای ادواری درآمده است‌، رویکردی که طی آن از ایجاد ظاهرسازی چند روزه برای دریافت گواهی دائمی رنگ باخته و به شکل مستمر و پویا به ارزیابی خواهد پرداخت.
وی افزود: تلاش ما ایجاد ضمانت اجرایی براساس وجدان و تعهد کاری است که در میثاق موسسات درمانی و بیمارستانی کشور وجود دارد و تمام این سازمان ها باید به این نتیجه برسند که برای بهتر شدن لزوماً احتیاج به کنترل بیرونی نیست، بلکه تعهد به میثاق خدمت براساس وجدان کاری است.
دکتر عسگری با بیان اینکه در روزهای آینده در موسسات مرتبط با بیمارستان ها شاهد چند تغییر خواهیم بود، گفت: برای مثال در مورد موسسات جامع تصویربرداری (سی تی اسکن وMRI) از این پس در کشور به آن دسته از موسسات تصویربرداری مجوز  داده می شود که در قالب بیمارستان ها (hospital based) فعالیت کنند.
مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در این خصوص ادامه داد: مجزا بودن فعالیت این دسته از موسسات، خدمات القایی را افزایش می دهد، همچنین سطح دسترسی مردم را کاهش، زمان دسترسی را افزایش و تسلط و تمرکز تولیت را دچار مشکل می کند. مسلما این اقدام به نفع مردم، مجموعه و تولیت خواهد بود. در up grading (بهبود کیفیت) تجهیزات این مراکز که سابقا مجوز گرفته و مستقل شده اند نیز این شرط لحاظ خواهد شد. بر همین اساس از این به بعد به آن دسته از دی کلینیک ها و مراکز جراحی محدودی مجوز داده خواهد شد که در  قالب بیمارستان ها فعالیت کنند.
دکتر عسگری در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: موضوع دیگر که مرتبط با حوزه کیفی بیمارستان ها است، نظام مراقبتی جدید در خصوص مدیریت پیشگیری از بروز خطاهای پزشکی به نام خطاهای ۲۸ گانه درمانی است که در حدود یکسال پیش در سطح کشور پیاده شده است و روز به روز شاهد پویایی آن هستیم. در این مورد، ۲۸ آیتم از خطاهای پزشکی شناسایی شده اند که تیم بیمارستانی را به سمت فرایندهایی سوق می دهد که از بروز این خطاها در مجموعه درمانی جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه نظام گزارش دهی خطاها در بیمارستان بعد از سالها که از عملکرد نظام سلامت می گذرد به هیچ وجه قابل قبول نیست، افزود: نظام مراقبتی جدید در خصوص مدیریت پیشگیری از بروز خطاهای پزشکی به گونه ای تعریف شده است که ترس و واهمه گزارش دهی ها به عنوان گام اول از بین می رود، چرا که شرط ارتقای کیفیت، پذیرش اشتباه است‌ و در گام دوم با انجام تحلیل ریشه ای خطا، تلاش می شود از بروز خطا و یا خطاهای مشابه پیشگیری شود.
مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: امیدواریم با دنبال کردن این نظام، یک نظام مراقبتی قابل قبول در سطح کشور ایجاد شود که قائم به فرد و مدیریت خاص نباشد تا به قله مورد انتظار نزدیک شویم و ایمنی بیمار و بالطبع کیفیت تضمین شده ای از خدمات که در شان مردم عزیز ماست حاصل شود.
0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.