کمبود منابع مالی، همچنان پاشنه آشیل طرح تحول سلامت

شهریاری : طرح تحول سلامت متاسفانه در سال های اخیر با کمبود منابع مالی و کاهش تحقق اهداف مورد انتظار مواجه شده است.

به گزارش متدآنلاین، حسینعلی شهریاری در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون بهداشت مجلس از مراکز بهداشتی و درمانی حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به وظیفه نظارتی که مجلس دارد پیشنهاد شد، حوزه سلامت جنوب کرمان بررسی شود و بر این اساس با همراهی اعضای کمیسیون و معاون پارلمانی وزیر بهداشت از مراکز بهداشتی و درمانی جنوب کرمان بازدید خواهیم داشت.

وی افزود: اقدامات قابل توجهی بعد از اجرای طرح تحول سلامت انجام شده، اما هنوز کار‌های بسیاری باید در حوزه سلامت انجام شود تا وضعیت مردم بهتر شود هنوز در بسیاری از مناطق کشور با ایده آل‌ها فاصله داریم و به علت محدودیت منابع مالی هنوز مشکلاتی وجود دارد.

شهریاری تصریح کرد: طرح تحول سلامت در چند سال ابتدای اجرای طرح منابع قابل قبولی را به حوزه سلامت تزریق کرد و امروز تحولی را در وضعیت بیمارستان‌ها شاهد هستیم، اما طی یکی دو سال گذشته متاسفانه دچار کمبود منابع مالی شد و آن انتظاری که از این طرح وجود داشت، محقق نشد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم دولت در بودجه ۹۸ درباره منابعی که برای حوزه سلامت تخصیص می‌دهد باز هم توجه بیشتری داشته باشد و امیدواری که در دل مردم به ویژه مناطق محروم ایجاد شده ادامه یابد و بتوانیم بیمارستان‌های دولتی را سروسامان دهیم تا وضعیت خوبی داشته باشند و بیماران دغدغه دیگری نداشته باشند که خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم این امر محقق شده است.

شهریاری بیان کرد: اکنون  نگران هستیم اگر منابع مالی دچار کمبود شود این امیدواری که برای مردم بوجود آمده که یکی از نقاط قوت دولت دکتر روحانی بود و با همت و تلاش‌هایی که دکتر هاشمی داشتند، حاصل شده، دوباره با مشکل در این حوزه روبرو شویم.

سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبارات همت کند

وی اظهار کرد: مسئولان به ویژه سازمان برنامه و بودجه و دولت همت کنند و منابع مالی قابل قبولی را نه فقط تصویب بلکه تخصیص دهند تا بتوان این مشکلات را سروسامان داد.

شهریاری با بیان اینکه انتظار ما از دولت است که توجه بیشتری به حوزه سلامت داشته باشد، گفت: بودجه را در مجلس خیلی نمی‌توان تغییر داد، اما باید دولتمردان را قانع کنیم که اولویت را به مناطق محروم بدهند و پیگیری کنیم پروژه‌های در حال احداث تسریع شوند.

وی با بیان اینکه در طرح سلامت انتظار داریم منابع پایداری برای حوزه سلامت تصویب شود، افزود: بسیاری از بیمارستان‌های دولتی در پرداخت‌ها مشکل دارند و تنها گروهی که پرداختی آن‌ها معوق داشته، اما از خدمت به مردم دست برنداشتند، پزشکان و پرستاران هستند در حالی که کمترین افزایش در تعرفه‌های پزشکیرا داشته ایم.

با ایده آل‌ها فاصله داریم

گلمکانی معاون وزیر بهداشت هم در این بازدید اظهار کرد: توفیق حاصل شد با حضور جمعی از نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از حوزه سلامت جنوب کرمان بازدید کنیم.

وی بیان کرد: در بازدید‌هایی که تاکنون داشته ایم همکاری که بین بخش خصوصی و دولتی حاصل شده بود قابل توجه بود و یک بیمارستان خصوصی در جیرفت به صورت مشارکتی، خدماتی با نرخ دولتی ارائه می‌کند که باید کمک کنیم این روند ادامه پیدا کند.

معاون پارلمانی وزیر بهداشت تصریح کرد: پروژه‌هایی که آماده افتتاح هستند در حوزه دانشگاه بازدید می‌شود و امیدوارم این حرکت برای مردم این منطقه همراه خیر و برکت باشد؛ علی رغم پیشرفت‌های خوبی که در سال‌های بعد از انقلاب برای حوزه سلامت این منطقه شده است، اما به نظر می‌رسد با ایده آل‌ها فاصله داریم که امیدواریم هر چه سریعتر به ایده آل‌ها نزدیک شویم.

همچنین مکارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در حاشیه این بازدید اظهار کرد: اعضای کمیسیون بهداشت و درمان از حوزه دانشگاه بازدید می‌کنند و از اهداف این سفر کمک به بودجه زیر بنایی وضعیت بهداشت و درمان منطقه است که با همتی که در این مجموعه وجود دارد ما را در سال آینده در حوزه بودجه و اتمام پروژه‌ها که اکثرا نزدیک به بهره برداری هستند، کمک خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.