کاهش مصرف داروهای گران خارجی

آقاجانی گفت: با برنامه ریزی خوب طی یک سال گذشته، مصرف دارو و لوازم پزشکی به میزان ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش متدآنلاین،  آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حاشیه مراسم ۲۰ سال تجربه و مشارکت مردمی در ارتقاء سلامت مطالعه قند و لیپید در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروزه اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان تأثیراتی در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده است و در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با برنامه ریزی خوب سعی می‌کند تا این تهدیدها را به فرصت در زمینه بهداشت و درمان تبدیل کند.

وی بیان کرد:  تولید داروهای مختلف و تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی همچنین ساخت مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مختلف کمک بزرگی بر کاهش اثر تحریم‌های ظالمانه دشمنان کشورمان می‌کند.

انجام تحقیقات پژوهشی در اثر اعمال تحریم‌ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۷۰ مرکز تحقیقاتی و ۵ پژوهشکده دارد و هزار و ۴۰۰ عضو هیئت علمی در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند، افزود: همه اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به طور متوسط ۲ تا ۳ کار پژوهشی در سال انجام می‌دهند و امروزه اعمال تحریم‌ها زمینه انجام تحقیقات را در کشور فراهم کرده است هرچند محققان و پژوهشگران به دلیل این تحریم‌ها با مشکلاتی رو به رو می‌شوند.

تجهیز  لابراتورهای ساخت دارو به وسیله  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

آقاجانی تأکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه تولید دارو و صنعت داروسازی فعالیت خوبی دارد و لابراتورهای مجهزی را برای ساخت دارو مجهز کرده است و امروزه تحقیقات برای تولید چند داروی جدید در مراکز پژوهشی در حال انجام است.

بهره برداری از چند داروی جدید در آینده‌ای نزدیک

وی با اشاره به اینکه به زودی داروهای جدید مورد بهره برداری قرار می‌گیرند، افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای توسعه ساخت داروهای جدید توجه خاصی به تحقیقات دارویی دارد و برای جبران کمبودها و تولید دارو اقدامات خوبی را انجام داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای اجرایاقتصاد مقاومتی  برنامه ریزی خوبی برای کاهش هزینه در حوزه سلامت انجام می‌دهد به طوری که در زمان اعمال تحریم‌ها این دانشگاه تلاش کرده تا کاهش هزینه‌ها را در حوزه‌های مختلف بهداشت و درمان عملیاتی کند.

آقاجانی اضافه کرد: در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ آبان ماه ۹۶، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تلاش گسترده‌ای برای کنترل هزینه‌ها در حوزه سلامت شروع کرد و نتایج گسترده‌ای به دست آورده است، بر اساس این برنامه مصرف داروهای خارجی برند و تجهیزات پزشکی طی یک سال گذشته به میزان ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است و هزینه دارو و لوازم مصرفی به ازاء یک بار بستری در بیمارستان نیز با اجرای این طرح کاهش چشم گیری داشته است.

کنترل  تجویزهای غیرضروری برای محدود کردن داروهای برند

وی تأکید کرد: توجه ویژه‌ای به کنترل تجویزهای غیرضروری در محدود کردن داروهای برند و استفاده از داروهای داخلی یکی از برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است و این دانشگاه سعی کرده داروهایی که مجوز تولید و واردات دارند و برای یک سری از بیماری‌های خاص تجویز می‌شوند را (آف لیدر) حذف کند زیرا این گونه داروها به شدت هزینه‌بر است و منفعتی برای بیمار ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: برخی از داروهای بیماران سرطانی مانند IVIG و آنتی بیوتیک‌های جدید که در موارد محدودی استفاده می‌شود، هزینه‌های دارویی را به شدت افزایش می‌دهد و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با برنامه‌ای که از یک سال پیش آغاز کرده استفاده از داروهای آف لیدر را به میزان ۷۰ درصد کاهش داده است و امیدوارم طی یک سال آینده مصرف این داروهای غیرضروری و گران را به صفر برساند.

آقاجانی یادآوری کرد: استفاده از داروهای ژنریک به جای برند و توجه به گاید لاین‌های درمان باعث شده تا هزینه دارو به میزان ۲۰ درصد کاهش پیدا کند و این تجربه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کنترل هزینه‌های درمان و دارو به زودی در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اجرایی می‌شود

منبع باشگاه خبرنگاران جوان

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.