فقط ۳ درصد مردم میتوانند از بخش خصوصی خدمات بگیرند

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: ۸۰ درصد مردم کشور توان پرداخت تعرفه های مصوب بخش خصوصی را ندارند و ۱۷ درصد با بیمه های تکمیلی می توانند به بخش خصوصی بروند.

به گزارش متدآنلاین ایرج حریرچی در نشست خبری صبح دوشنبه، در ابتدا به ارائه گزارشی از وضعیت حوزه سلامت کشور پرداخت و در ادامه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران بود.

مردم توان رفتن به بخش خصوصی را ندارند

وی در ابتدا با عنوان این مطلب که ۴۰ درصد تخت های بیمارستان‌های بخش خصوصی در ۲۰ سال گذشته خالی و فاقد بیمار بوده‌اند، گفت: ۸۰ درصد مردم کشور توان پرداخت تعرفه های مصوب بخش خصوصی را ندارند.

سخنگوی وزارت بهداشت، ادامه داد: ۱۷ درصد با استفاده از بیمه تکمیلی و فقط ۳ درصد با خاطر آسوده از خدمات بخش خصوصی استفاده می‌کنند.

سهم بیمارستان ها از هزینه های سلامت

وی با عنوان این مطلب که بیمارستان های کشور به طور متوسط حدود ۴۱ تا ۴۲ درصد از هزینه های ناخالص سلامت کشور را به خود اختصاص داده اند، افزود: ۵۰ هزار و پانصد میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ در بیمارستان های کشور هزینه شده، در واقع ۳.۵۸ درصد از کل درآمد ناخالص ملی ایرانیان در بیمارستان ها هزینه شده است.

حریرچی گفت: در کشورهای دیگر هم، در مورد هزینه های بیمارستانی آمار نسبتا مشابهی وجود دارد و در بعضی کشورها مقداری بیشتر یا کمتر از این نسبت از درآمد ملی، صرف هزینه های بیمارستانی می شود. در اکثر کشورهای دنیا در ۴۰ سال گذشته، هزینه های بیمارستانی رو به افزایش بوده است، به همین دلیل اکثر کشورهای دنیا برنامه های متعددی برای کاهش هزینه های بیمارستانی خود دارند.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه کرد ۳.۵۸ درصد از درآمد ناخالص ملی در بیمارستان ها، در واقع یک بیست و هشتم‌ از کل هزینه‌ های همه ایرانیان صرف هزینه در ۹۸۱ بیمارستان کل کشور اعم از دولتی، خصوصی، خیریه و نهادهای عمومی غیر دولتی با ۱۲۹ هزار و ۶۰۴ تخت موجود در آنها و سایر خدمات سرپایی ارائه شده در بیمارستان ها شده است. یعنی از هر ۲۸ تومانی که هر ایرانی هزینه می کند، یک تومان آن در بیمارستان ها هزینه می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: با توجه به ارقام مذکور که نشان دهنده حجم بالایی از هزینه های بیمارستانی در کشور ما مشابه با سایر کشورها بوده، ضروری است که اقدامات متعددی برای کنترل هزینه های بیمارستانی در بخش دولتی و خصوصی انجام شود. برای موفقیت این اقدامات، علاوه بر برنامه ریزی مناسب، به همکاری جامعه پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی و توجیه و اطلاع رسانی به مردم و افکار عمومی نیاز است.

وی، یکی از اهداف اصلی نظام سلامت را افزایش بهره وری و استفاده مناسب از امکانات موجود دانست و افزود: به رغم کمبود شدید تخت بیمارستانی در کشور و نیاز بیماران به مراقبت، به طور متوسط ۴۰ درصد از تخت های بیمارستان های خصوصی کشور در ۲۰ سال گذشته خالی و فاقد بیمار بوده و هستند. این بدین معنی است که ۶۷۰۰ تخت خالی در مقایسه با کل ۱۶۷۵۰ تخت بیمارستانی در بخش خصوصی وجود دارد. بر همین اساس، این برآوردها دال بر عدم استفاده حدود ۵۰ درصد از ظرفیت ها و نیز استفاده کم یا ضعیف تا بالاتر از ۶۵ درصد ظرفیت های موجود در بخش خصوصی است.

حریرچی گفت: ظرفیت خالی آزمایشگاه ها و موسسات تصویربرداری و مطب هایی که فقط بعدازظهرها یا فقط ساعات دو سه بعدازظهر در هفته در حال فعالیت هستند، مثال های دیگری در این زمینه اند. در حالی که در کشور ما ۵۱۹۷۴ پزشک عمومی و ۳۹۱۲۷ پزشک متخصص در حال فعالیت هستند، نسبت پزشک عمومی و متخصص به جمعیت در ایران به ترتیب برابر ۶۵ پزشک عمومی و ۴۸ پزشک متخصص به ازای هر ده هزار نفر است.

وی ادامه داد: آمار تخت بیمارستانی هم ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت کشور است. در این سه شاخص مهم و همچنین در شاخص های دیگر، در زیر ساخت درمانی به دلیل عقب افتادگی تاریخی نسبت به کشورهای مشابه با وجود پیشرفت های اخیر، کمبود جدی داریم.

منبع خبرنگاری مهر

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.