وزیر بهداشت با بیان اینکه از سال جاری، کنترل هزینه ها و مدیریت منابع و مصارف بدون کاستن از خدمت در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است، تصریح کرد: در عرصه مدیریت منابع و مصارف در حوزه سلامت، ۲۵۰ راهنمای بالینی نوشته شده و در بخشی از کشور، پزشک خانواده، سیستم ارجاع و کنترل نسخ انجام می شود و خدمات غیر ضروری در لیست انتظار قرار گرفته و برخی اقدامات درمانی مانند اعمال زیبایی نیز از پوشش بیمه ای خارج شده است.

به گزارش متدآنلاین به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در نخستین جشنواره ملی تجارب موفق بیمارستانی در مدیریت منابع و مصارف با بیان اینکه مهمترین اتفاق در طرح تحول سلامت، کاهش هزینه های مردم در حوزه درمان بود، اظهار داشت: در طرح تحول سلامت، هزینه های بستری مردم در مراجعه به مراکز درمانی دولتی از ۶۰ به ۴۰ درصد و در سال ۹۵ به ۳۵ درصد کاهش یافت.

دکتر هاشمی ادامه داد: در طرح تحول سلامت، دو میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع فضای درمانی نوسازی و بازسازی شده، ۲۵ هزار تخت بیمارستانی جدید ساخته و ۵۰ هزار تخت بیمارستانی تعویض شدند.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه در این طرح، بیش از ۵۷ هزار قلم تجهیزات پزشکی تامین شد تا دسترسی مردم به ویژه ساکنان مناطق محروم و مرزی به خدمات افزایش یابد، تصریح کرد: علاوه بر مردم، نمایندگان مجلس نیز طعم شیرین خدمات طرح تحول سلامت را چشیدند.

دکتر هاشمی با اشاره به رایگان شدن زایمان طبیعی در طرح تحول سلامت، عنوان کرد: در طرح تحول سلامت، زایمان طبیعی رایگان شد و ۲۰۰۰ واحد اختصاصی زایمان در کشور ایجاد و ۱۵ هزار پزشک و متخصص برای افزایش عدالت در سلامت و دسترسی بیشتر مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، توزیع شدند.

وزیر بهداشت به کنترل هزینه ها و مدیریت منابع و مصارف اشاره کرد و افزود: از سال جاری، کنترل هزینه ها و مدیریت منابع و مصارف بدون کاستن از خدمت در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت، اما اگر شرایط کنونی ادامه داشته باشد، مجبور هستیم بسته خدمات را کوچک کنیم که در این صورت مردم آسیب می بینند.

به گفته دکتر هاشمی، در عرصه مدیریت منابع و مصارف در حوزه سلامت، ۲۵۰ راهنمای بالینی نوشته شده و در بخشی از کشور، پزشک خانواده، سیستم ارجاع و کنترل نسخ انجام می شود و خدمات غیر ضروری در لیست انتظار قرار گرفته و برخی اقدامات درمانی مانند اعمال زیبایی نیز از پوشش بیمه ای خارج شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه دفترچه دو میلیون نفر که همپوشانی داشته و تحت پوشش بیمه های دیگری نیز بوده اند، حذف شده است، اظهار داشت: در شرایط تحریم کشور، مشغول کنترل هزینه های حوزه سلامت هستیم، اما ممکن است مشکلاتی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور ایجاد شود.

دکتر هاشمی گفت: روسای دانشگاه ها علاوه بر توجه به بهداشت، درمان، کنترل بیماری های واگیر و غیر واگیر و استقرار نظام ارجاع، باید هزینه ها را بدون وارد شدن آسیب به مردم کنترل کنند که نیازمند حمایت بیشتر دولت و مجلس است و از طرفی آمادگی داشته باشند تا کمبودهای احتمالی ناشی از تحریم، مشکلی را برای مردم ایجاد نکند.

وزیر بهداشت مشکل جدی و اصلی بیمارستان های کشور را کمبود نقدینگی عنوان کرد و گفت: مشکل جدی و اصلی بیمارستان های کشور کمبود نقدینگی است، چراکه خدمات را یک سال پیش فروخته اند، اما پول حاصل از آن را دریافت نکرده اند.

دکتر هاشمی در این خصوص افزود: درآمدهای بیمارستان ها باید صرف پرداخت حقوق ۱۱۰ هزار نیروی قراردادی، کارانه پرسنل و مطالبات تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی شود و مدیریت بیمارستان ها، امری سخت و پیچیده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه بیمارستان ها به عنوان بنگاه های اقتصادی باید درآمد داشته باشند تا بتوانند هزینه ها را تامین کنند، یادآور شد: زمانیکه خدمتی فروخته می شود و بهای آن بعد از یک سال هنوز دریافت نشده باشد، چرخه اقتصادی بیمارستان ها مختل می شود.

دکتر هاشمی در توضیح خرید خدمت در حوزه بهداشتی و درمانی و پرداخت بهای آنها، به قانون اشاره کرد و گفت: در قانون به صراحت اعلام شده که هر دستگاهی که درصدد خرید خدمات بهداشتی و درمانی است، باید ۶۰ درصد بهای خدمات را ظرف دو هفته پس از تحویل اسناد و ۴۰ درصد را ظرف ۳ ماه پرداخت کند، اما در حال حاضر این رویه، وجود ندارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از مشکلات حوزه سلامت، تعرفه گذاری خدمات پزشکی توسط دولت است، تصریح کرد: چون دولت خریدار عمده خدمات پزشکی است، هیچ وقت قیمت واقعی تمام شده خدمات را مورد توجه قرار نمی دهد و در این شرایط که سازمان برنامه و بودجه، قیمت تمام شده خدمات را نمی پذیرد، تراز بیمارستانها منفی و ورشکسته می شوند.

دکتر هاشمی ادامه داد: اگر به فرمول و کارکرد صحیح سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده اعتقاد داریم، می توانیم تعرفه گذاری خدمات پزشکی را نیز در اختیار این سازمان قرار دهیم.

وزیر بهداشت یکی از دلایلی که برخلاف سایر کشورها، بخش خصوصی در ایران تمایلی به حضور و مشارکت در حوزه سلامت ندارد را انحصاری بودن خدمات بهداشتی و درمانی توسط دولت و نادیده گرفتن قیمت تمام شده خدمات تلقی کرد و گفت: امروز با توجه به تغییرات نرخ ارز، اگر از بخش خصوصی حمایت نکنیم، نابود می شود و مشکلات جدی برای مردم ایجاد می شود.

دکتر هاشمی بیان کرد: بخش خصوصی یک دستگاه را با قیمت ۹ میلیارد تومان تهیه می کرده اما در شرایط کنونی کشور و وضعیت ارز، باید برای همان دستگاه، ۲۴ میلیارد تومان پرداخت کند و با تعرفه مصوب هیات دولت که در سال گذشته ۳ و در سال جاری ۰ درصد افزایش داشته، باید خدمات را ارائه دهند که برای حمایت از بخش خصوصی در حوزه سلامت باید ارز مورد نیاز آنها برای تهیه تجهیزات پزشکی، تامین و یا نظام تعرفه گذاری اصلاح شود.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بهترین ارز کشور باید در اختیار دارو و تجهیزات پزشکی قرار بگیرد، تصریح کرد: رییس جمهور چندین بار در این زمینه دستور داده، اما هنوز عملیاتی و اجرایی نشده است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه خوشبختانه ۹۵ درصد از داروی مورد نیاز کشور، تولید داخلی است، گفت: اما دراین حوزه تولید داروی داخلی نیز دغدغه تامین مواد اولیه و گردش نقدینگی وجود دارد.

وزیر بهد اشت بیان کرد: صرفه جویی بیمارستان های کشور از محل مدیریت منابع و مصارف، قابل توجه است و نگرانی دارند که با توجه به صرفه جویی های انجام شده، اعتبارات سال آینده آنها کاهش پیدا کند.

دکتر هاشمی با تاکید براینکه مدیریت منابع و مصارف باید حتما ادامه پیدا کند، افزود: شک ندارم که روسای دانشگاه ها و بیمارستان ها، منابع را ناشی از حقوق فرزندان یتیم و فرزندان روستایی می دانند که برای هر یک ریال از آن باید پاسخگو باشند و با رعایت صرفه جویی، هزینه کرد دقیقی خواهند داشت.

وزیر بهداشت در پایان گفت: همه باید مراقبت کنیم که بیماران و خدمات مورد نیاز آنها معطل نماند و دچار اختلال نشود و مشکلی برای مردم به وجود نیاید.

0

درباره نویسنده این مطلب

صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه مدیریت تصویربرداری پزشکی

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *