۶۰ درصد مراکز درمانی در تهران فرسوده و قابلیت نوسازی ندارند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: در وزارت بهداشت توسعه زیرساخت‌ها مدنظر قرار گرفته و اکنون ۱۱ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی فعال بوده که ۴۸۰۰ مورد آن دولتی و بقیه غیردولتی است.

به گزارش متدآنلاین ، دکتر آقاجانی گفت بر اساس سند درمان ۱۴۰۴ ، باید به افزایش تخت‌های بیمارستانی به میزان ۲۱ هزار تخت برسیم و این رقم در بخش دولتی بیش از ۱۰ هزار مورد باشد. همچنین کیفیت خدمات ایمنی و رضایت بیماران در حوزه درمان در دستور کار بوده و تلاش شده اقداماتی در این راستا انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: جهت راه اندازی ۱۲۵۰ تخت‌ جدید و مدرن در سطح تهران برنامه‌ریزی صورت گرفته و اگر منابع لازم در اختیار دانشگاه قرار گیرد این مسأله به زودی محقق خواهد شد.

آقاجانی در ادامه با بیان اینکه ۶۰ درصد مراکز درمانی تهران فرسوده‌اند، گفت: مقاوم‌سازی بسیاری از این مراکز ارزش اقتصادی نداشته و باید ساختمان‌های جدیدی را جایگزین کنیم.

وی گفت: بر همین اساس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برنامه‌هایی را جهت ساخت مراکر دزمانی جدید براساس اصول مقاومت در برابر زلزله مدنظر قرار داده است و بیمارستان ۷۰۰ تخت‌خوابی شهدیا تجریش در کنار بیمارستان سابق یکی از بزرگترین و بهترین بیمارستان‌های شمال تهران بوده که با این رویکرد ساخته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه کمتر از ۳۰ درصد سلامت مردم در ارتباط با اختیارات دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است، گفت: ۷۰ درصد سهم دیگر سلامت دراختیار مردم و سایر دستگاه ها بوده و بر همین اساس باید هشدارهای لازم ارائه شود تا مردم سلامت بیشتری را داشته باشند و اقدامات پیشگیرانه را مدنظر قرار دهند.

وی گفت: طرح تحول نظام سلامت متعلق به مردم ایران است و کسی نمی‌تواند آن را پس بگیرد. در این طرح هر چه انجام شده قوانین ۲۰ سال معطل مانده کشور است، اما باید بپذیریم کشور در همه حوزه‌ها دچار بحران مالی است و روزهای دشواری را سپری می‌کند.

 آقاجانی بیان داشت:طرح تحول نظام سلامت مطالبه‌ای عمومی است و استمرار خواهد داشت. رئیس جمهور نیز به کارگزاران دولت تاکید کرده است که این طرح از اولویت‌های دولت دوازدهم است و در هر شرایطی باید آن را ادامه داد. نوع تخصیص منابع در شکل اجرای آن موثر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه طرح تحول نظام سلامت، مطالبه‌ای عمومی است و استمرار خواهد داشت، گفت: در این طرح هر چه انجام شده قوانین ۲۰ سال معطل مانده در کشور بوده و کسی نمی‌تواند آن را از مردم پس بگیرد.

وی در مورد دلیل افزایش هزینه بیمه‌ها در طرح تحول سلامت را کاهش هزینه‌های غیرقانونیدانست و گفت: پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت مردم در مطب‌ها پولی به نام زیرمیزی و حق جراح خارج از پرونده پزشکی خود پرداخت می‌کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: علاوه بر آن خرید دارو و لوازم پزشکی از طرف خود مردم و به صورت نقد صورت می‌گرفت و بیمه آن را پوشش نمی‌داد. علاوه بر آن بیمار در بیمارستان ۳۷ درصد از هزینه خدمات را از جیب خود پرداخت می‌کرد. این در حالیست که طبق قانون مصوب سال ۷۴ این رقم باید ۱۰ درصد باشد. هر سه این اقدامات نیز به صورت غیرقانونی بود.

انتهای پیام/

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *