تعرفه‌های پزشکی سال ۹۷ هفته دوم اردیبهشت اعلام میشود

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: منتظر تعیین تعرفه های پزشکی و تشخیصی از سوی هیات دولت هستیم. پیش بینی میشود که هفته آینده رقم افزایشی این تعرفه ها اعلام شود و بر اساس پیشنهادهای فعلی بیشترین افزایش در مورد قیمت داروها خواهد بود.

به گزارش متدآنلاین ، سیدتقی نوربخش در گفتگو با ایرنا افزود: موضوع تعرفه های پزشکی مساله‌ای است که ابتدا در شورای عالی بیمه بررسی می‌شود، سپس سازمان نظام پزشکی روی آن نظر میدهد بعد در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تایید و در هیات وزیران نیز به تصویب میرسد.

وی تصریح کرد: اکنون موضوع تعرفه‌های پزشکی در مرحله‌ای است که قرار است در هفته آینده در هیات وزیران به تصویب برسد، البته در کمیته کارشناسی شورای عالی بیمه هم این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: درباره درصد و میزان افزایش نرخ تعرفه‌های پزشکی ، باید هیات دولت تصمیم گیری کند، البته بسیاری از اقشاری که با تولید خدمات درمان سر و کار دارند، خواهان این هستند که متناسب با نرخ تورم افزایش یابد. این مساله باید به گونه ای پیش بینی شود که از نظر اقتصادی کمتر به مردم فشار وارد شود و طبیعتا پوشش سازمان های بیمه‌گر نباید کاهش پیدا کند. این مورد نظر ریاست جمهوری است که پرداختی از جیب مردم تغییر پیدا نکند.

وی با بیان اینکه ممکن است هفته آینده وضعیت نرخ تعرفه‌های پزشکی مشخص شود، اضافه کرد: بر اساس تمهیدات اندیشیده شده، درباره مواردی از خدمات پزشکی و تشخیصی که تورم روی این خدمات تاثیرگذار است، ممکن است درصد افزایش آنها نزدیک به نرخ تورم باشد.

نوربخش درباره نرخ پیشنهادی تعرفه‌های پزشکی که در برخی منابع به صورت کلی پنج درصد افزایش اعلام شده گفت: ما یک سرجمع افزایش نرخ این تعرفه‌ها را داریم که در مشاغل مختلف پزشکی و تشخیصی ریز میشود به عنوان مثال در هتلینگ و دارو هر کدام درصدی از افزایش را خواهند داشت چون تاثیرپذیری آنها در تولید و خدمات از تورم متفاوت است.

وی درباره اینکه تاخیر در اعلام تعرفه‌ها آیا مشکلاتی برای حوزه های درمانی به ویژه بخش خصوصی به وجود می‌آورد یا نه گفت: برای هزینه‌های درآمدی مراکز درمانی بخش خصوصی مشکل ساز است اما با توجه به اینکه هرسال تعیین تعرفه‌ها با یک ماه تاخیر انجام میشود این هزینه ها معمولا به سال بعد آن منتقل میشود.

وی ادامه داد: فکر میکنم آن طور که قانونگذار گفته است قبل از آغاز سال باید تعیین تعرفه‌ها را داشته باشیم.

نوربخش ادامه داد: بیشترین افزایش تعرفه‌ها در بخش تعرفه های پزشکی که برای هیات وزیران ارسال شده است، در مورد داروها بوده است که این موضوع متناسب با نرخ تورم است و نشان دهنده دیدگاهی است که برای تعیین تعرفه‌ها تعیین شده است.

 

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *