جان بابایى از هزینه شدن ٨٠ درصد از منابع سلامت در بیمارستان‌ها خبر داد.

قاسم جان بابایى معاون درمان وزارت بهداشت در چهارمین کنگره تخصصى ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات که در سالن همایش هاى رازى برگزار شد، با بیان اینکه راه اندازى شبکه بهداشت از ۴٠ سال پیش از افتخارات کشور است، گفت: اکنون شبکه بهداشتى در روستاها و شهرها ایجاد شده و گسترش پیداکرده است و نیازمند راه اندازى شبکه درمان در کشور هستیم.

معاون درمان وزارت بهداشت از راه اندازى شبکه درمان خبر داد و افزود: راه اندازى این شبکه در قانون برنامه پنجم توسعه آمده است و ما باید در وزارت بهداشت شبکه درمان را براى خدمت رسانى بهتر به مردم راه اندازى کنیم.

جان بابایى با اشاره به اینکه ۵٠ تا ٨٠ درصد بودجه سلامت در بیمارستان‌ها هزینه مى‌شود اظهار کرد: منابع بیمارستانى از گرانقیمت‌ترین منابع بخش سلامت هستند و افزون بر این نیروى انسانى حیاتى‌ترین و گرانقیمت‌ترین منبع بخش سلامت است که نیاز داریم تا از نظر کمى و کیفى بهترین استفاده را از این منابع را داشته باشیم.

جان بابایی گفت: در حال حاضر حدود ۱۲۸ هزار تخت بیمارستانی در بیمارستان هاى کشور داریم که از این تعداد ۸۷ هزار تخت درمانی و آموزشی در بیمارستان‌های دولتی، ۱۶ هزار تخت در بیمارستان‌های خصوصی و ۱۰ هزار تخت در مراکز تامین اجتماعی و ١٣ هزار تخت در بیمارستان هاى سازمان ها قرار دارد و طبق برآوردهای ما اکنون در کشور ۸۰ بیمارستان زیر ۳۲ تخته و ۲۴ بیمارستان زیر ۱۰۰ تختخوابی داریم که بسیارى از آنها تراز مالى منفی دارند که منجر به نارضایتی مردم هم می‌شود.

وی با بیان اینکه ایده‌آل‌ترین نوع مدیریت اداره بیمارستان ها در کشور، بیمارستان بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ تختخوابی است، افزود: بحث اصلی ما این است که اگر بخواهیم در بیمارستان‌ها خدمات با کیفیتبه مردم بدهیم، باید تکلیف درمان را مانند حوزه بهداشت مشخص کنیم و به سه سوال پاسخ دهیم و آن سه سوال این است که در هر بیمارستانی چه افرادی کار کنند؟ چه خدماتی داده شود؟ و چه امکاناتی وجود دارد و باید وجود داشته باشد؟ بنابراین به یک نظام شبکه خدمات درمانی نیاز داریم که در این نظام شبکه‌ای خدمات درمان در سه لایه طراحی می‌شود.

بیمارستان ها در شبکه درمان سه لایه مى شوند

وى با اشاره به شکل نظام شبکه درمان در بیمارستان ها اشاره کرد و گفت: بیمارستان ها در سه لایه سطح بندى مى شوند، لایه اول بیمارستان‌های محلی زیر ٣٢ تخت خوابى در شهرهای زیر ۳۰ هزار نفر است، لایه دوم شامل بیمارستان‌های زیر ۱۰۰ تختخواب با رشته‌های تخصصی پایه در شهرستان‌های بین ۳۰ تا ۱۰۰ هزار نفر و لایه سوم بیمارستان‌های بالای ۱۰۰ تخت و با خدمات فوق تخصصی است و اکنون به دلیل اینکه بودجه دولت کفاف نمى دعد امکان راه اندازى مگاهاسپیتال ها وجود ندارد.

جان بابایى ادامه داد: اگر قرار باشد که نظام شبکه درمان شکل بگیرد باید خدمات پایه را بازنگری و موارد مشمول بیمه را مشخص کنیم ، لیست داروهای ضروری و مورد نیاز کشور را استخراج کنیم و برای خدمات پر هزینه پروتکل و راهنماهاى بالینى تدوین کنیم.

اصلاح ساختارهاى بیمارستانى در شبکه درمان

وی ادامه داد: در مرحله بعد پس از انجام این امور بایداصلاح ساختارها و فرآیندهای بیمارستانی را پیش بریم، چراکه ساختار و فرآیندهای بیمارستانی بیشترین هزینه را برای بیمارستان‌ها ایجاد می‌کند اما کمتر مورد توجه قرار مى گیرند و مهم‌ترین علت طراز منفی در بیمارستان‌ها این موضوع است گاهى مى بینیم در یک بیمارستان ٣٢ تختخوابى بیمارستان رئیس، مدیر، مترون، مدیر داخلى و معاون درمان دارد که همه اینها هزینه هاى زیادى به دنبال دارد.

جان بابایى افزود: برای ایجاد نظام شبکه‌ای درمان یا باید به سمت تشکیل بیمارستان‌های هیئت امنایی رویم یا واگذاری تخت به صورت پیمانی را در دستور کار قرار دهیم.

نحوه خدمت رسانى لایه هاى بیمارستانى در شبکه درمان

معاون درمان وزیر بهداشت به نحوه خدمات در لایه هاى شبکه درمان اشاره کرد و گفت: در این شبکه، سطح‌بندی خدمات درمانی لایه دوم باید لایه اول را بر اساس ارجاع و جابجایی بیمار پوشش دهد، لایه دوم نیز برای موارد ارجاع از لایه سوم کمک بگیرد و امکانات و نیروها را در اطراف لایه‌ها توزیع کنیم، در طراحی پیشنهادی این شبکه که در حال حاضر در فاز مطالعاتی قرار دارد، پیش بینی شده که مراکز اورژانس باید مهم‌ترین رشد را برای انتقال و جابجایی درست و سریع بیمار در میان لایه‌ها داشته باشند.

وى ادامه داد: در شبکه درمان بیمار می‌تواند از طریق شبکه بهداشتی یا به صورت مستقیم به بیمارستان‌های لایه اول مراجعه کند، همچنین خدمات حوادث قلبى، باردارى هاى پرخطر، سوختگى، تروماى متعدد و ارتوپدى باید در لایه اول تعریف شوند و وجود داشته باشند و بر اساس این الگو باید بتوانیم نظام شبکه درمان را در بیمارستان ها ایجاد کنیم

0

درباره نویسنده این مطلب

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *