لغو مصوبات دولت تبعات قانونی خواهد داشت

سپید: اعتراض متخصصان و دستیاران رشته‌های چهارگانه‌ای که حکم شورای عالی بیمه به کاهش تعرفه برخی از خدمات آنها منجر شد،‌ همچنان ادامه دارد. نامه‌نگاری، استعفا، تجمع و انجام ندادن برخی از جراحی‌های غیراورژانسی و الکتیو ازجمله اقداماتی بود که در چند ماه اخیر، بخش زیادی از اخبار رسانه‌ها را به خود اختصاص داد.

اما هیچ‌کدام از این اقدامات، تاثیری در روند اجرای مصوبه شورای عالی بیمه نگذاشت و هر روز فضا رادیکال‌تر از قبل شد. این درحالی بود که طرف مقابل هم هر روز بیشتر بر مواضع خود پای ‌فشرد و پزشکان معترض را تهدید به برخورد اداری و قضایی ‌کرد. در این میان، صدای جامعه بیهوشی، بلندتر از دیگران به گوش رسید و شاهد حرکت‌های اعتراضی شدیدتری از سوی آنها بودیم.
تا اینکه برگزاری مراسم ۲۴ مهرماه (۱۶ اکتبر) به مناسبت روز جهانی بیهوشی و دعوت ایرج فاضل رئیس کل سازمان نظام پزشکی از نمایندگان جامعه بیهوشی، باب مفاهمه را گشود و امید به حل مسئله را زنده کرد. در آن جلسه معاون درمان وزارت بهداشت خبر از تشکیل کمیته‌ای ذیل شورای عالی بیمه با حضور همه طرف‌های درگیر برای بررسی مجدد و شاید تعدیل تصمیم شورای عالی بیمه داد.
متخصصان بیهوشی در جلسات شرکت نکردند
قاسم جان‌بابایی روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار سپید، درباره این کمیته توضیحاتی ارائه کرد. وی اظهار داشت: «برای اینکه هزینه‌های نظام سلامت کاهش پیدا کند و بار بیمه‌ها کمتر شود،‌ از طرف شورای عالی بیمه دستوری به وزارت بهداشت داده شد که تعرفه‌های ۴ رشته بالینی را کاهش دهد.»
وی روند اتخاذ تصمیم کاهش تعرفه‌ها را اینگونه تشریح کرد: «براساس مستنداتی که از سال گذشته وجود دارد و اولین آن مربوط به بهمن ماه سال ۹۵ است، از سازمان‌های بیمه‌گر نامه‌ای رسیده است که ضرایب تعدادی از رشته‌ها که یکی از آنها هم بیهوشی بوده است، تغییر کند. حالا چه به صورتی که ارزش ریالی K کاهش پیدا کند و چه به این صورت که تعداد K برای هر خدمت کمتر شود. در نهایت این کار از طرف شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت واگذار شد تا به نوعی این ۲۵ درصد کاهش را در رشته بیهوشی انجام دهد. یکی دو جلسه بین متخصصین بیهوشی و همکاران ما در حوزه معاونت درمان برگزار شد. در جریان این جلسات، متخصصین بیهوشی موافق کم شدن عدد ریالی K نبودند و معتقد بودن که نباید ارزش ریالی K بین رشته‌های جراحی و بیهوشی تفاوتی داشته باشد.»
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: «من آن زمان مسئولیتی در معاونت درمان وزارتخانه نداشتم ولی این‌طور که به من گفته شده، ظاهرا همکاران بیهوشی در جلسات بعدی حضور پیدا نکرده‌اند. از سوی دیگر با توجه به محدودیت منابع کشور و دستوری که از سازمان برنامه و بودجه صادر شده بود، شورای عالی بیمه مکلف بود که ۲۵ درصد تعرفه این رشته‌ها را کاهش دهد که نهایتا به علت عدم حضور متخصصین بیهوشی، همکاران ما در معاونت درمان، به حساب اینکه از ابتدا فکر می‌‌کردند که نظر متخصصین بیهوشی این است که عدد ریالی K کاهش پیدا نکند، تعداد K را تغییر دادند.» جان‌بابایی با اشاره به اعتراض‌های متخصصین بیهوشی پس از تصمیم شورای عالی بیمه، گفت: «تغییراتی که در تعداد K اعمال شد، مورد اعتراض همکاران متخصص بیهوشی ما قرار گرفته و مستحضر هستید که این اعتراضات باعث شد که در سطح کشور تعدادی از عمل‌های غیراورژانسی و الکتیو تحت تاثیر قرار بگیرد. البته خوشبختانه در خیلی از جاها همکاران ما کارشان را به خوبی انجام دادند ولی به‌هرحال اعتراض همکاران بیهوشی نسبت به سایر همکاران بیشتر بود.»
معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آیا آنطور که متخصصان بیهوشی انتظار دارند، امکان برگشت به عقب و لغو تصمیم کاهش تعرفه‌ها وجود دارد یا خیر، گفت: «قانونا اگر قرار باشد این تصمیم برگردد، باید خود شورای عالی بیمه ورود کند چون این چیزی که در شورای عالی بیمه مصوب شد را هیئت دولت هم ابلاغ کرده است و وزارت بهداشت اجازه ندارد که این تصمیم را برگرداند یا لغو کند.» وی خاطرنشان کرد: «ما در جلسه قبلی شورای عالی بیمه درخواست کردیم کمیته‌ای ذیل شورا تشکیل شود و مجددا مسئله کاهش تعرفه این رشته‌ها را مورد بررسی قرار دهد. چون همانطور که می‌دانید از ۹ رای شورای عالی بیمه، وزارت بهداشت تنها یک رای دارد و اگر قرار باشد کمیته‌ای هم تشکیل شود،‌ بالاخره باید به همین صورت باشد. به‌هرحال قرار شد کمیته‌ای ذیل شورای عالی بیمه با همین ترکیب و محتوا تشکیل شود که در آن از سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، بیمه‌ها، سازمان برنامه و بودجه و … حضور داشته باشند و اختلافات بین رشته‌ای و موارد و مشکلاتی که مطرح است در آن کمیته بررسی شود.»
هر پیشنهادی باید در کمیته مطرح شود
جان‌بابایی ضمن اشاره به جلسه‌ای که به مناسبت روز جهانی بیهوشی در سازمان نظام پزشکی برگزار شده بود، اظهار داشت: «ما هفته گذشته هم به دوستان عرض کردیم که اگر قرار باشد تغییری اتفاق بیفتد، پیشنهادات باید در آن کمیته ارزیابی شود. چون اگر الان وزارت بهداشت نخواهد این مصوبه را اعمال کند یا اینکه بخواهد یک طرفه آن را لغو کند، از نظر قانونی برای وزارت بهداشت تبعات خواهد داشت. به همین خاطر لازم است که بحث‌ها در همان کمیته بررسی شود.» وی افزود: «در خود شورای عالی بیمه هم فضایی ایجاد شده که نماینده‌های رشته‌های تخصصی و انجمن‌ها هم در کمیته‌ای که ذیل این شورا تشکیل می‌شود، حضور داشته باشند و بتوانند استدلالات خودشان را بیان کنند. در عین حال درباره خود کتاب ارزش نسبی خدمات هم در آنجا بحث خواهد شد و انشاله تصمیمی گرفته شود که رضایت همکاران بیهوشی ما که نگران بودند و معتقد بودند این کار عجولانه انجام شده، هم جلب شود و تصمیمی که اتخاذ شده، یک بار دیگر مورد بازنگری قرار گیرد.» معاون درمان وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: «من تاکید می‌کنم که آنچه گفتم، به این معنا نیست که مصوبه قبلی در کمیته لغو خواهد شد. این فقط وساطت وزارت بهداشت است که پیش‌قدم شده و خواسته که درخواست همکاران بیهوشی ما در شورای عالی بیمه مطرح شود ولی همانطور که عرض کردم، تصمیم نهایی در شورای عالی بیمه و با رای نمایندگان ۹ سازمان با هویت مستقل گرفته خواهد شد و از این رو نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه اتفاقی در شورای عالی بیمه خواهد افتاد. ما فقط مسئولیت بردن این اعتراض و انتقاد همکاران بیهوشی را به شورای عالی بیمه برعهده داریم.»

0

درباره نویسنده این مطلب

صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه مدیریت تصویربرداری پزشکی

مطالب مشابه

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *